Optisia

Vyfiltrujte škodlivé modré svetlo

14.06.2021

Bolesť hlavy a očí nemusí byť bežnou súčasťou vašich pracovných dní! Špeciálne okuliarové šošovky s filtrom modrého svetla eliminujú nepríjemné dopady častého vystavenia sa digitálnym obrazovkám a umelému osvetleniu. Doprajte svojim očiam ostrejšie videnie a pohodu bez bolesti!

Viete, ako by sme mohli charakterizovať súčasnú dobu z pohľadu optiky?
To, čo zažívame posledné roky, by sme mohli nazvať dobou opticky nesmierne náročnou. Ako si to možno vysvetliť?

Naše oči sú väčšinu dňa vystavené umelému osvetleniu, žiare monitorov a smartfóny prakticky nepúšťame z rúk. Čas strávený za obrazovkami sa počíta na hodiny v priebehu každého dňa. Situácií nepochybne výrazne „prospela“ pandémia a s ňou spojené obmedzenia. Podľa najnovších prieskumov spoločnosti Nielsen denne strávime pozeraním na obrazovky až neuveriteľných 13 a pol hodiny. Televízia, počítač, smartfón, tablet ale aj LED žiarovky... Všetky tieto úžasné výdobytky doby spája jedna spoločná vlastnosť – a to modré svetlo, ktoré sa v ich žiare nachádza.

Negatívne dopady modrého svetla

Modré svetlo tvorí prirodzenú súčasť farebného spektra. Jeho prirodzeným zdrojom je Slnko, vďaka ktorému sa v našom tele tvorí hormón melatonín, ktorý reguluje náš spánkový cyklus a dennú bdelosť. Je teda prirodzené, že náš mozog sa pri nadmernom vystavení modrému svetlu zo zdrojov umelých nechá oklamať  a kvôli zvýšenej hladine melatonínu zostávame aj naďalej bdelý. Pôsobením modrého svetla sa spánok nielen skracuje, ale aj zhoršuje sa jeho kvalita.

Negatívny dopad na spánok však nie je jedinou nevýhodou. Nadmerné vystavenie našich očí modrému svetlému kvôli jeho krátkej vlnovej dĺžke a rýchlym kmitom sa prejavuje bolesťou hlavy, vysúšaním a začervenaním očí, zhoršeným videním a celkovou únavou. Z dlhodobého hľadiska vplýva na rýchlejší nástup vekom podmienenej makulárnej degenerácie.

Spôsoby ochrany pred modrým svetlom

Pokiaľ sa nechceme vrátiť k jaskynnému spôsobu života, modrému svetlu sa úplne nevyhneme. V prípade, že sa vás týkajú niektoré z jeho negatívnych dopadov, odporúčame podľa možností čo najviac času stráviť na prirodzenom dennom svetle, mať pod kontrolou dobu strávenú pozeraním na obrazovky, bezprostredne pred spánkom nepoužívať mobilný telefón či využiť špeciálne funkcie smartfónov na elimináciu modrého svetla.

No a pred zvyškom modrého svetla, ktorému sa už vyhnúť nedokážeme, môžeme svoji oči uchrániť za pomoci špeciálneho filtra, ktorý sa nanáša na okuliarové šošovky. Dioptrické šošovky s filtrom modrého svetla okrem ochrany vďaka modernej antireflexnej technológií poskytujú jasnejšie, ostrejšie videnie, vylepšený optický komfort a eliminujú bolesti hlavy a vysúšanie očí.

Skvelou správou je, že takéto okuliarové šošovky je možné vyrobiť aj v nedioptrickej verzií, teda pre všetkých tých, ktorí nemajú žiadnu korekčnú vadu. Stačí si vybrať okuliarový rám, ktorý sa vám páči najviac a naši optici vám vyrobia ochranné okuliare s filtrom modrého svetla.

Tip na záver: Pri výbere dioptrických rámov a okuliarových šošoviek je potrebné zvážiť, na aké činnosti budete hlavne okuliare využívať. V prípade, že trávite veľa času pozeraním na obrazovky alebo trpíte niektorým z prejavov typickým pre nadmerné vystavenie sa modrému svetlu, dioptrické šošovky s filtrom modrého svetla budú pre vás ideálnym riešením a pomôžu vám uľahčiť život.

Potrebujete poradiť?

Sme pre vas stále k dispozící, nevahajte nás kontaktovať!

Zavolajte 036/633 46 40
Napíšte nám e-mail E-mail
Vyskúšajte si okuliare virtuálne
Vstúpiť do VIRTUAL ROOM